Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Dálkové ovladače

Na co si dát pozor před nákupem dálkového ovladače?

1. Nevybírejte pouze podle značky přístroje

 

První mylnou informací, se kterou lidé začínají vybírat dálkový ovladač, je orientace pouze podle značky. Není pravdou, že každý ovladač totožné značky bude plně funkční na jiné zařízení stejné značky (např. ovladač z TV Samsung na jinou televizi značky Samsung).

 

Základní funkce ovladače mohou fungovat, ale většina speciálních funkcí Vám fungovat nebude. Značka je samozřejmě při výběru důležitá, ale jednoznačně neidentifikuje přístroj nebo požadovaný ovladač. Tak jak se vyvíjí televizory, satelity, DVD přehrávače atd., tak stejně se vyvíjí dálkové ovladače a jejich vysílací kódy.

 

Pokud si chcete být na 100% jisti správnou funkčností nového dálkového ovladače, budete k jeho volbě potřebovat ještě model přístroje nebo ovladače (označen jako model, model no.: chassis a podobně).

 

 

Označení modelu najdete na zadní straně na štítku přístroje.

Označení dálkového ovladače se nachází většinou na přední straně ovladače, pod tlačítky. V některých případech na zadní straně pod krytem baterií.

 

 

2. Pozor na univerzální ovladače slibující přehnanou univerzálnost

 

Je to možná překvapivá a krutá realita, ale neexistuje “univerzálně” univerzální dálkový ovladač, který by fungoval na všechny značky a modely na trhu. Bohužel většina zákazníků se domnívá, že když si koupí levný univerzální ovladač v supermarketu, bude jim zcela jistě fungovat. Opak je však pravdou. Všeobecně nabízené univerzální ovladače fungují spíše na starší modely přístrojů. Pokud máte např. novou televizi z roku 2015, nemůže Vám na ni na 100% fungovat univerzální dálkový ovladač z roku 2008.

 

Proto se vždy před nákupem univerzálního ovladače ujistěte, že bude fungovat pro vaši značku a především na váš konkrétní model přístroje. Tuto informaci by Vám měl zjistit přímo prodejce. Pokud Vám prodejce řekne, že tuto informaci nemá možnost ověřit, raději se obraťte na specializovaný eshop, který se prodejem dálkových ovladačů zabývá řadu let a ví, o co jde.

 

 

3. Nevybírejte pouze podle vzhledu originálního ovladače

 

Další chybou při výběru dálkového ovladače je orientace podle fotek. Mnoho lidí si vybírá ovladač tak, že porovná vzhled ovladače, který drží v ruce, s ovladačem na internetu a podle toho si ovladač objednají.

 

Jsou potom překvapeni, pokud jejich přístroj nereaguje na povely nového ovladače.

 

Je to způsobeno tím, že i dva stejně vypadající ovladače nemusí být totožné. Pokud se samozřejmě zcela rovná označení (model) ovladačů, jsou totožné, ale to pouze z fotografie nemusí jít poznat. Proto vždy postupujte podle výše popsaného kroku 1 = dohledejte si model přístroje nebo ovladače.

 

Tento problém se vyskytuje většinou u dálkových ovladačů pro satelity nebo set-top boxy. Dokonce pouze jedno rozdílné tlačítko, oproti vašemu ovladači, může znamenat nekompatibilitu s vašim přístrojem!

 

 

4. Pečlivě čtěte popis nabídky dálkového ovladače

 

Ať už nakupujete na internetu nebo v kamenné prodejně, vždy si pečlivě přečtěte popis ovladače. Do názvu se bohužel nevleze vše podstatné a u dálkových ovladačů jsou i zdánlivé detaily velmi důležité. Jak již bylo zmíněno výše, pouze fotografie nemusí mít v tomto případě správnou vypovídající hodnotu.

 

Proto si přečtěte v popisu nabídky také na jaké značky a především modely přístrojů ovladač bude fungovat. Pokud v seznamu modelů nenajdete model svého přístroje nebo ovladače je opravdu pravděpodobné, že ovladač fungovat nebude (i když vzhledově vypadá podobně).

 

Další záludností je označování druhů ovladačů. Pokud v nabídce najdete pouze označení např. “Dálkový ovladač Strong SRT5200”, není zcela jasné zda se jedná o originální, náhradní nebo třeba univerzální ovladač. Už jen proto je potřeba přečíst si také popis nabídky ovladače.

 

Jednoznačné označení by mělo vystihovat, co za své peníze dostanete. Např. “Náhradní dálkový ovladač jiného vzhledu Strong SRT5200” - jednoznačně udává, že se jedná o náhradní (nikoliv originální) ovladač a také, že bude mít jiný vzhled než originál. Nebudete tedy potom překvapeni, jaký ovladač vám to přišel domů.

 

 

5. Vyzkoušejte před nákupem funkčnost vašeho původního ovladače

 

Častým problémem při nákupu ovladače bývá také fakt, že problém nemusí vůbec být v dálkovém ovladači. Občas si zákazníci stěžují na to, že jim nově zakoupený ovladač nefunguje. Vyzkoušeli několik ovladačů, správně vybrali podle značky i modelu, programy jde přepínat tlačítky na televizoru, ale dálkové ovládání přesto nefunguje. Jak je to možné?

 

Problém je ve většině případů v přijímači přístroje. Ovladač správně vysílá, ale přístroj nedokáže signál z ovladače přijmout a zpracovat. V takovém případě je potřeba navštívit servis elektroniky a informovat se o ceně opravy přijímače dálkového ovládání.

 

 

Jak zjistíme, zda ovladač opravdu vysílá signál a problém je tedy v přístroji?

 

Toto ověření je velmi jednoduché. Dnešní dálkové ovladače používají, ve většině případů, IR vysílač (infra červené světlo). Infra červené světlo není lidským okem viditelné, takže úplně tak jednoduše nemůžeme zjistit zda dioda ovladače vysílá.

 

Abychom toto světlo viděli stačí k tomu použít mobilní telefon s fotoaparátem nebo digitální fotoaparát či videokameru. Pokud se na přední část dálkového ovladače, kde se nachází vysílací dioda, podíváte přes digitální fotoaparát nebo mobil a stisknete jakékoliv tlačítko na ovladači, měli byste vidět jak dioda svítí nebo bliká. V dálkovém ovladači musíte mít samozřejmě nabité baterie.

 

Pokud tedy takto uvidíte, že dálkový ovladač signál vysílá, je velká pravděpodobnost, že je ovladač v pořádku a problém bude někde jinde. Pokud jste ovladač dle modelu a značky vybrali správně a ověřili jste funkčnost ovladače tímto způsobem, jediná další varianta je ověřit v elektro servise funkčnost přijímače přístroje.

 

 

Tato metoda pouze ověří, zda ovladač vysílá, nezjistíte tak tedy “co” vlastně vysílá. Pro toto ověření je potřeba speciální zařízení a software v počítači. Pokud byste potřebovali z nějakého důvodu zjistit co přesně ovladač vysílá, můžete si zakoupit programátor dálkových ovladačů nebo kontaktovat specializovaný e-shop, který se prodejem dálkových ovladačů zabývá.

 

 

6. Pokud si nejste jisti raději se ptejte, o nic nepřijdete

 

Jak jsme si tedy ukázali, ani výběr dálkového ovladače není snadná záležitost, pokud nám jde o kvalitu a správnou funkčnost. Když si nebudete s výběrem jisti, není nic jednoduššího než se zeptat v poradně pro dálkové ovladače nebo kontaktovat prodejce, který se specializuje na prodej dálkových ovladačů.

 

 

Rádce připravil:

 

Porovnat dálkové ovladače